Jak pracować kartami metaforycznymi - Norman Benett coaching, mentoring i szkolenia

Jak pracować kartami metaforycznymi

Karty metaforyczne to nieodzowne narzędzie pracy każdego coacha, trenera i facylitatora, który lubi działać innowacyjnie i zachęcać klientów do niestandardowego spojrzenia. 

karty metaforyczne robert lezak kalina grela

Jak działają?

Obraz uaktywnia prawą półkulę odpowiedzialną za kreatywność, wyobraźnię, marzenia, wizualizację i myślenie nieliniowe. Pomaga dotrzeć do emocji i przeżyć w inny sposób niż jesteśmy do tego przyzwyczajeni. Dzięki temu Klient wychodzi poza ramy myślenia lewo-półkulowego do którego przypisuje się logikę, hierarchę, porządkowanie, liczby i analizę. Dzięki takiem podejściu może łatwiej znaleźć odpowiedzi i rozwiązania wcześniej nierozwiązywalnych problemów. Karty metafor pomagają zajrzeć głębiej i otworzyć się na rozmowę o trudnych sprawach w sposób bezpieczny.

Kiedy warto używac kat metaforycznych?

Bardzo dobrze sprawdzają się w pracy coachingowej, trenerskiej lub terapeutycznej, na przykład podczas otwarcia warsztatu jako tzw. ice-breaker, kiedy grupa się poznaje. Metaforyczny obraz ułatwia uczestnikom przedstawienie się w interesujący i bezpieczny sposób, za pomocą wybranej karty.

Dzięki kartom metaforycznym budujemy w grupie zaufanie i bezpieczeństwo.

Również gdy chcemy pracować z Klientem głębiej, poszerzyć jego perspektywę, wyjść z impasu lub pomóc w stworzeniu kreatywnych rozwiązań karty metaforyczne okazują się świetnym rozwiązaniem. Możemy ich użyć by budować cele i w bezpieczny sposób rozmawiać o tym co trudne.

Podczas naszego warsztatu: 

– Nauczysz się jak pracować kartami metafor
– Poznasz podbudowę merytoryczna narzędzia
– Poznasz ciekawe scenariusze gier do wykorzystania od razu po warsztacie
– Przećwiczysz pracę kartami w grupie
– Dowiesz się jak wzmacniać zasoby i mocne strony przy pomocy kart
– Dostaniesz nowe inspiracje do pracy ze sobą i uczestnikami twoich szkoleń i sesji

Dla kogo?

Przydatne narzędzie dla trenerów, coachów, psychoterapeutów, facylitatorów grupowych, nauczycieli, osób pracujących z dorosłymi i młodzieżą oraz dla każdego, kto chce uatrakcyjnić prowadzone przez siebie spotkania


Prowadzący:

Kalina Grela-Łężak

Coach i Mentor z akredytacją europejską EIA w EMCC na Poziomie Practitioner, Executive i Master Coach. Psycholog ze specjalizacją Psychologia Społeczna i Psychoterpia. CEO i Dyrektor Zarządzający w Norman Benett, kieruje zespołem od 15 lat.

Assessor w European Mentoring & Coaching Council, wykładowca coachingu, supervisor dla coachów i mentorów. 20 lat doświadczeń jako trener biznesu i konsultant. Tworzyła i prowadziła szkolenia, projekty HR i systemy rozwoju w organizacjach. Zajmowała się rekrutacją, selekcją, Executive Search. Projektowała i prowadziła projekty oceny potencjału takie jak Development Centre, systemy ocen, audyty wewnątrzorganizacyjne.

Od 2005 aktywnie pracuje jako Executive Coach rozwijając potencjał kadry kierowniczej i liderów w organizacjach. Prowadzi również sesje Life Coachingu pomagając osiągać życiowe cele i harmonię wewnętrzną. Przeprowadziła ponad 500 godzin coachingu indywidualnego.

Pracowała projektowo dla takich firm jak: Ernst & Young, NIK, PZU, PKO SA, Polkomtel, Siemens, BSH, Philips, Wydawnictwo G+J, Roche Diagnostics, Tchibo, Whirlpool, Rigips, Skanska i inne. Współpracowała z Brytyjską firmą coachingową przy międzynarodowym programie Senior Leadership Development Program jako Executive Coach dla wyższej kadry menedżerskiej w SONY.

W 2009 r była współtwórcą powstania EMCC w Polsce ( European Mentoring & Coaching Council Poland) W latach 2009 – 2012 pełniła funkcje Vice Prezesa Zarządu.

Z wykształcenia psycholog o specjalizacji psychologia społeczna i psychoterapia, absolwentka Wydziału Psychologii na Uniwersytecie Warszawskim.

Poza tym: Praktyk i Master NLP, absolwentka kursów u Roberta Diltsa, Arnolda Mindla, David Clutterbucka, Lukasa Derksa, terapeuta Racjonalnej Terapii Zachowań I i II stopnia, licencjonowany konsultant MBTI (R) ( Myers-Briggs Type Indicator ) narzędzia do badania osobowości i rozwoju własnego potencjału.

Robert Łężak

Prezes i Coach EMCC z Akredytacją Indywidualną na poziomie Practitioner, trener, asesor i menedżer z 20 letnim doświadczeniem, współwłaściciel firmy Norman Benett. Robert Łężak uczy zawodu coacha w Norman Benett Academy na studiach podyplomowych w Akademii Leona Koźmińskiego i Szkole Głównej Handlowej.

Od 2008 Robert Łężak aktywnie pracuję jako Coach EMCC European Mentoring and Coaching Council rozwijając potencjał kadry kierowniczej i liderów w licznych organizacjach. Robert Łężak prowadzi superwizje grupowe i indywidualne oraz sesje Coachingu Managerskiego, Coachingu dla Przedsiębiorców i Life Coachingu.

Od ponad 15 lat Robert Łężak związany jest z branżą reklamową, w swoich doświadczeniach zarządzał trzema Agencjami Reklamowymi jako Dyrektor Zarządzający. Robert Łężak kierował zespołami Key Account Managerów, Informatyków i Grafików. Kierownik Produkcji filmowych, projektów multimedialnych, organizator dalekich wypraw oraz imprez integracyjnych. Robert Łeżak to praktyk w przygotowaniu i realizacji projektów multimedialnych, projektowania stron www, sprzedaży materiałów promocyjnych i marketingowych.

Obecnie Robert Łężak jest współwłaścicielem firmy Norman Benett, Dyrektorem Marketingu i właścicielem firmy Coaching Travel i Prezesem EMCC Poland. Jest odpowiedzialnym za rozwój produktu rozwoju osobistego w czasie podróży – Coaching Travel w firmie Norman Benett. Obecnie zrealizował podróże z rozwojem osobistym do takich miejsc na świecie jak: Kreta, Madera, Sycylia, Jamajka, Indie. Robert Łężak to również koordynator infosfery i Marketing Manager Norman Benett Group. Robert Łężak to również trener i koordynator projektów szkoleniowych. Zaprojektował i prowadził cykl szkoleń w ramach Europejskich Funduszy Społecznych między innymi z tematyki tworzenia stron internetowych, kursy doszkalające i coaching. Absolwent studiów podyplomowych z Zarządzania Projektami Informatycznymi w Polskim Towarzystwie Informatycznym. Praktykujący jogin oraz uczeń medytacji tybetańskiej szkoły Karma Kamtzang. Podróżnik, filmowiec, dive master z 10 letnim doświadczeniem, paralotniarz z 15 letnim doświadczeniem.

W prowadzonych przez siebie projektach łączę elementy świadomej aktywności poznawczej poprzez doświadczanie, przeżywanie, eksperymentowanie i praktykę zręcznych metod jako cel w rozwoju osobistym i duchowym oraz spójności wewnętrznej. Uczestnicy projektów osiągając swoje cele otrzymują efekt w postaci lepszego zrozumienia otaczającej nas rzeczywistości, harmonii społecznej oraz wyostrzonej optyki intuicyjnej a co za tym idzie osiągania lepszych wyników osobistych i biznesowych.

Logistyka:

 • koszt uczestnictwa: 50 PLN (0 PLN dla Członków Izby Coachingu i Członków Klubu Izby Coachingu)
 • zapisy wyłącznie przez portal evenea
 • liczba miejsc ograniczona, decyduje kolejność zgłoszeń
 • miejsce: Kielecki Park Technologiczny, budynek Orange Inc., sala Barcelona

Zapraszamy!

Organizator:
Izba Coachingu Oddział Świętokrzyski
Armand Naporowski – Dyrektor Oddziału Świętokrzyskiego Izby Coachingu, armand.naporowski@ic.org.pl

Zarejestruj się

W trakcie warsztatu możesz skorzystać z niebywałej oferty zakupu kart za 50% ceny

 • Normalna cena 221 zł
 • Cena podczas warsztatu 110 zł

Karty Coachingowe Norman Benett to zestaw 54 kart z różnymi obrazami. Możne je traktować jako zdjęcia metafor, które przedstawiają różne zagadnienia.

Bardzo dobrze sprawdzają się w pracy coachingowej, trenerskiej lub terapeutycznej, na przykład podczas otwarcia warsztatu jako tzw ice breaker, kiedy zapoznajemy się z grupą i każdy może opowiedzieć o sobie w bezpieczny sposób za pomocą wybranej karty.

Dzięki temu budujemy zaufanie i bezpieczeństwo. Również gdy chcemy pracować z Klientem głębiej, poszerzyć jego mapę lub pomóc mu w stworzeniu kreatywnych rozwiązań. Możemy ich użyć by budować cele i w bezpieczny sposób rozmawiać o tym co trudne.

Obraz uaktywnia się prawą półkulę odpowiedzialną za kreatywność, rytm, przestrzeń, wyobraźnię, marzenia, kolory, Gestalt.

Poprzez to Klient wychodzi poza ramy myślenia lewo-półkulowego do którego przypisuje się logikę, hierarchę, porządkowanie, liczby i analizę. Dzięki takiem podejściu może łatwiej znaleźć odpowiedzi i rozwiązania wcześniej nierozwiązywalnych problemów. Karty metafor pomagają zajrzeć głębiej i otworzyć się na rozmowę o trudnych sprawach w sposób bezpieczny.


Opis techniczny kart:

 • Ilość: 54 sztuki
 • Opakowanie: woreczek jutowy
 • Gramatura: 350g kreda
 • Wymiary: 105 x 147 mm
 • Uszlachetnienia: rogi zaokrąglone, folia błysk x 2

Zarejestruj się