robert

05 grudnia 2017

Brak komentarzy

Home Edukacja coachingowa

Mentor Transformacyjny

Mentor Transformacyjny

Mentor Transformacyjny, czyli rozwój i dojrzałość w roli Mentora

 

Koncepcja rozwoju Mentorów wg. Norman Benett

 

Autor: Kalina Grela-Łężak

 

Aby zostać Mentorem, trzeba być gotowym. Gotowym na dzielenie się swoją wiedzą, na przeznaczanie czasu dla innych. Gotowym na rozumienie swojej misji oraz roli zawodowej i życiowej.
Żeby zostać Mentorem nie trzeba mieć siwych włosów ani długiej brody. Nie trzeba być otoczonym wianuszkiem uczniów spijających mądrość z Twoich ust – to mity i wyobrażenia. Aby zostać mentorem, trzeba być gotowym na odkrycia własne i innych. I warto umieć wspierać innych w tych odkryciach.

 

W Norman Benett opracowaliśmy podejście w kształceniu i rozwoju roli Mentora. Model powstał w oparciu o nasze 10-letnie doświadczenie w uczeniu coachów, trenerów, mentorów, specjalistow hr, managerów i nauczycieli. Podstawą teoretyczną były również dokonania prof. Davida Clutterbucka oraz standardy, jakie wyznacza już od 25 lat Europejska Rada Coachingu i Mentoringu EMCC, do której należymy.

 

Firmy sprawnie działające to te, w których dobrze funkcjonuje przepływ informacji. Wówczas starsi pracownicy uczą młodszych, istnieje kultura feedbacku a ludzie dzielą się wiedzą. Organizacje uczące się oraz firmy, dla których jest to ważne, zwracają się do nas nierzadko, z prośbą o przygotowanie ich pracowników do roli Mentorów. Mentoring w firmach działa niezwykle motywująco zarówno na nowych jak i na doświadczonych pracowników. O jego zaletach mogłabym jeszcze pisać, ale nie o tym jest ten artykuł.

 

MENTOR KOMPETENCYJNY

 

Przygotowujemy przyszłych Mentorów w organizacjach tak, aby potrafili przekazywać wiedzę, uczyć umiejętności, rozwijać kompetencje, inspirować i motywować młodszych kolegów. Taki Mentoring ma charakter na ogół zawodowy. Jest związany z dzieleniem się swoją ekspercką wiedzą, wspieraniem w rozwoju ścieżki kariery w organizacji. Mentor Kompetencyjny jest często modelem roli i przykładem stosowania takiej wiedzy. Mentoring Kompetencyjny na ogół koncentruje się na obszarach zawodowych, operacyjnych, osiągania celów zawodowych, szukania rozwiązań, rozwoju roli managerskiej, rozwija kompetencje.
Aby zostać Mentorem Kompetencyjnym, na ogół wystarczy 3-5-dniowy kurs. Mentorzy uczą się jak przekazywać wiedzę, jak inspirować, jak umożliwiać wgląd i naukę. Jednocześnie odchodzą od zwykłej dyrektywności, która często hamuje i ogranicza rozwój.
Mentorzy Kompetencyjni pracują głównie na takich poziomach jak: środowisko, zachowania i umiejętności. Ilustruje to model poziomów neurologicznych opracowanych przez Gregory Batesona, Timothy Leary’ego i Roberta Diltsa. Jest to model przedstawiany w Norman Benett po modyfikacji M. Bennewicza jako Model Góry Lodowej.

 

Mentor transformacyjny

 

MENTOR TRANSFORMACYJNY

 

Poziomy znajdujące się poniżej, „pod powierzchnią wody” są na ogół niewidoczne dla obserwatora. Większość z nas rzadko zastanawia się nad ich istotą.
Mentor Transformacyjny to ktoś, kto świetnie zdaje sobie sprawę z ich wpływu na nasze funkcjonowanie. Dlatego jest ich świadomy zarówno u siebie jak i u innych. Przygotowując się do roli Mentora Transformacyjnego potrzebujesz poznać co jest „pod powierzchnią wody”, określić swoje wartości i tożsamość. Tak rozwijamy Mentorów Transformacyjnych, podczas uczestnictwa w treningu interpersonalnym – trzydniowym module, który przygotowuje do roli, buduje samoświadomość, mocne strony, zasoby, ale również ograniczenia – pomagając się z nimi oswoić, zmieniając ograniczenia w siłę.

Mentor Transformacyjny pracuje również nad tematami zawodowymi i rozwojem kompetencji (opisanymi powyżej), i potrafi podejść do nich bardziej globalnie, na głębszych poziomach, np. potrafi zauważyć wzorce czy schematy, jakimi posługuje się osoba. Potrafi wychwycić przekonania, które blokują Mentee w rozwoju i umie je zmieniać.
Mentor Transformacyjny pomaga w budowaniu samoświadomości, określeniu wartości i tożsamości.

Pracuje nad obszarami gdzie jest modelem roli, ale kiedy pojawiają się inne tematy, nie unika ich, lecz potrafi nad nimi pracować np. zajmując przygotowaniem się do awansu pojawia się temat radzenia sobie ze stresem i budowania własnej autentyczności. Mentor może nie być ekspertem w dziedzinie stresu, ale narzędzia, którymi dysponuje – głównie narzędzia coachingowe i umożliwiające wgląd – pozwalają mentorowi znaleźć rozwiązanie również w tym obszarze. Warunkiem jest tutaj dobre ugruntowanie Mentora i duża świadomość siebie. Mentor Transformacyjny potrzebuje znać podstawy psychologii, jest świadomy mechanizmów obronnych, strategii myślenia, przekonań wspierających i ograniczających i powinien korzystać z Superwizji – czyli BHP pracy Mentora.

 

JAK STAĆ SIĘ MENTOREM?

 

W Norman Benett, aby stać się Mentorem Transformacyjnym, zapraszamy w pierwszym etapie do udziału w Certyfikowanym Kursie Coachingu opartym ma Standardach europejskich EMCC. Ten ponad 200-godzinny kurs zawodowy (16 dni zajęć) przygotowuje do głębokiej pracy opartej na 8 kompetencjach Mentora i Coacha. Link do kursu Certyfikowany Coach Praktyk Life&Business Coaching

 

Następnie w drugim etapie rekomendujemy program Profesjonalny Mentor, 40 godzin (5 dni) dający już stricte wiedzę o mentoringu w organizacjach, specyfikę pracy mentora, standardy międzynarodowe oraz narzędzia stosowane w mentoringu.

 

Aby pracować, jako Mentor Kompetencyjny zapraszamy na 5-dniowy program już 2 lutego 2018 r.

 

Twórzmy świat, do którego inni zechcą przynależeć

 

Jeśli chcesz otrzymywać więcej takich inspiracji coachingowych, zapisz się na newsletter:

 

Newsletter Norman Benett

Jeszcze chwila

Dziękujemy za zapisanie się do newslettera.

 

 

0 0 votes
Article Rating
Subscribe
Powiadom o
guest
0 komentarzy
Inline Feedbacks
View all comments
0
Dodaj komentarzx
Verified by MonsterInsights