robert

04 listopada 2022

Brak komentarzy

Home ever green

PODYPLOMOWE STUDIA MENTORING

PODYPLOMOWE STUDIA MENTORING

 

PODYPLOMOWE STUDIA MENTORING

PODYPLOMOWE STUDIA MENTORING

Wiecie, że jako Norman Benett jesteśmy partnerami merytorycznymi podyplomowych studiów mentoringowych na SGH Warsaw School of Economics?

Pierwsza edycja już za nami, niebawem kończy się rekrutacja na drugą – zapraszamy wszystkich zainteresowanych rozwojem w tym kierunku do zapoznania się programem, harmonogramem zjazdów oraz wykładowcami.
Polecamy! 👇

https://www.sgh.waw.pl/studia-podyplomowe-i-mba/human-resources/podyplomowe-studia-mentoring

 

Coaching czy mentoring? Różnice i podobieństwa pomiędzy coachingiem a mentoringiem pomiędzy coachem a mentorem.

1 PIERWSZY OBSZAR

Przyjrzyjmy się pierwszemu obszarowi jakim są RELACJE. W Coachingu jest to relacja partnerska. Coach i klient są sobie równi. W mentoringu jest inaczej. Mentor to rodzaj mistrza, nauczyciela a mentee to uczeń. Mentor ma wiedzę i doświadczenie, którym dzieli się ze swoim podopiecznym. Tu się zgadzamy

2 DRUGI OBSZAR

Drugi temat to wiedza i doświadczenie. Coach nie musi posiadać doświadczenia ani specjalistycznej wiedzy w danej dziedzinie, żeby przeprowadzić sesje coachingu. Wystarczy, że zna proces coachingowy, zna odpowiednie narzędzia i techniki oraz ma kompetencje, żeby taki proces prawidłowo poprowadzić. Poza tym coach nie musi mieć doświadczenia w danej roli zawodowej czy życiowej. W mentoringugu jest inaczej. Mentor ma większe doświadczenie niż klient. Mentor tam był, osiągnął już ten cel, przed którym obecnie stoi klient i dzieli się swoim życiowymi przemyśleniami i historiami. Poza tym mentor ma wiedzę z danego zagadnienia. Był tam wykonywał to działanie wie, jak to zrobić najlepiej i może podzielić się tą wiedzą z klientem. Mentor można powiedzieć, że jest role modelem, czyli wzorem danej roli.

3 TRZECI OBSZAR

Następny obszar to używane narzędzia. Coach zdaje pytanie, pozwalające klientowi samodzielnie dojść do konstruktywnych przemyśleń i wybrać najlepsze dla niego rozwiązanie. Coach nie dzieli się wiedzą i nie ocenia, bo nie jest ekspertem z danej dziedziny. To klient robi analizę i wynajduje najlepsze dla siebie rozwiązania. W mentoringu mentor posiada wiedzę ekspercką, którą odpowiednio dawkuje stosując pytania i podpowiedzi naprowadza klienta na rozwiązanie. Czego nie może czynić coach. Mentor może sugerować, doradzać, opiniować i oceniać. Mentor może też przeprowadzić instruktaż jak podejście do danego zadania czego nie czyni coach.

Więcej: Różnice między coachingiem a mentoringiem

Verified by MonsterInsights